Networking jako součást nomádství


Robert Vlach 2013 CroppedNetworkovat nemusíte jen v České republice, ale můžete si ho vyzkoušet i v zahraničí, a to během plného pracovního nasazení. Robert Vlach, kterého jistě znáte jako zakladatele portálu Na volné noze, je vyznavačem tzv. digitálního nomádství. Co si pod tímto termínem máte představit nebo jak to souvisí s networkingem se dozvíte v rozhovoru….

Co si pod nomádstvím máme představit?

RV: Stručně řečeno jde o práci na cestách, resp. různé formy propojení práce a cestování. Existují ovšem i jiná pojmenování, jako např. remote work (práce na dálku) či location-independent professional (mobilní profesionál).

Zdroj: Robert Vlach

 

Pro koho je nomádství vhodné a pro koho určitě ne?

RV: Vhodné je především pro nezávislé profesionály a podnikatele. Zaměstnanci mohou nomádit také, ale jen pokud mají osvíceného zaměstnavatele, který podporuje homeoffice ze zahraničí. Oborově převažují profese a práce, které probíhají primárně na počítači: grafici, programátoři, překladatelé, marketéři, konzultanti, copywriteři, publicisté, projektanti atd. Ale i realitní makléř si může udělat dvoutýdenní nomádskou dovolenou, provětrat hlavu a udělat na cestách nějakou koncepční práci či přípravu.

Lze skutečně na dovolené pracovat?

RV: Ano a je to svým způsobem velmi přirozené. Nepřirozené je spíše striktně oddělovat práci a osobní život. To je spíš dědictví industriální éry. Přístup moderních nomádů tak navazuje na nomády starověku. Nomádská dovolená může trvat i dva tři měsíce. Obejít se celou tu dobu bez práce by asi bylo pro většinu profesionálů nemyslitelné. V přesném smyslu slova tedy nejde o dovolenou, spíše o pracovní pobyt ve volnějším režimu na nějakém pěkném místě.

Jaké jsou podle tvého názoru nejvhodnější destinace pro nomádství a styl ubytování?

RV: Skvělá je celá střední, jižní a západní Evropa, tedy včetně Česka! Spousta lidí má za to, že nomádství spočívá v cestování po světě, ale to není pravda. V pricipu jde o to, že si beru práci s sebou na cesty, to ano, ale může jít zrovna tak o měsíc na chatě v Beskydech, jako o zimní pobyt v Thajsku. Osobně bych začínajícím nomádům doporučil hlavně tu Evropu, kde je stejné časové pásmo, levný roaming, všudypřítomný levný internet a prostředí celkově podobné tomu našemu, navíc levné letenky. Z letních destinací bych vyzdvihl Španělsko, Francii a Švýcarsko.

Zdroj: Robert Vlach

 

Existují nějaké nomádské skupiny, ke kterým by se lidé mohli přidat, pokud takto cestují poprvé?

RV: Asi největší je komunita kolem naší facebookové stránky www.Nomadi.cz, která funguje nejdéle v Česku a má několik tisíc členů. Menších komunit a projektů ale vzniká stále hodně, průběžně se je snažíme v novinkách představovat.

Zmiňoval si, že se tuto zimu chystáš na Kanáry. Můžeš to přiblížit? Na jak dlouho? Jak je to přibližně finančně náročné?

RV: Ano, poletíme tam na zimní byt už třetím rokem v řadě na dva měsíce a to místo milujeme. Las Palmas de Gran Canaria je skvělé město pro život a Las Canteras je pro mne asi nejkrásnější městská pláž v Evropě. V lednu a únoru se tam denní teploty pohybují mezi 17 a 32°C a když je dobrý rok, ty teplé a slunečné dny převažují. Tentokrát si pronajímáme velký byt se 4 ložnicemi 100 metrů od pláže a bude nás tam 6 + naše děti. Naši hosté se během těch dvou měsíců prostřídají. Bude tam třeba expert na sociální sítě Adam Zbiejczuk se svou ženou Laďkou, která se specializuje na marketingové průzkumy, pořadatel Marketing Festivalu Jindra Fáborský, karavanový nomád Víťa Válka s rodinou, vývojář Dan Steigerwald, nebo zástupce šéfredaktora Podnikatel.cz Daniel Morávek. Jak vidíš, je to dost pestrá sorta lidí a profesí, k tomu děti, takže o zábavu budeme mít jistě postaráno.

Náklady nejsou nijak šílené, ubytování vychází v průměru 100 euro na osobu a týden, takže žádná drahota. Spíš je těžké najít vhodný byt, to může zabrat i 20 a více hodin u počítače. Zima je tam vrchol sezóny.

Zdroj: Robert Vlach

 

 

Jak takový pobyt vypadá? Kolik hodin pracuješ a kolik trávíš s rodinou/kamarády/cestováním.

RV: Můj pracovní rytmus na cestách se příliš neliší od toho, který dodržuji doma. V průměru v cizině pracuji tak o 1-2 hodiny denně méně než doma. Liší se spíše aktivity, kterým se tam s rodinou věnujeme: kousek je pláž, výlety po ostrově, farmářské trhy v horách, procházky kolem moře, návštěvy restaurací a barů, lekce španělštiny, sport, akce s přáteli a tak. Je toho hodně.

Je možné se k vaší skupině případně přidat?

RV: Ano, jsme otevřeni novým zájemcům. Takže kdo by měl zájem s námi někdy vyrazit, může mi o sobě něco napsat do emailu a dříve či později dostane pozvánku na nějaký nomádský výlet.

Jaké jsou podle tebe tři nejdůležitější důvody, proč by lidé měli vyzkoušet nomádství?

RV: Já myslím, že postupem času bude tento styl práce na dálku čím dál tím běžnější. Díky levným letenkám a roamingu, službám jako Airbnb a sdíleným kancelářím na bázi coworkingu se styl života v Evropě posouvá tam, co přeci už dávno známe z Ameriky. Celý kontinent prochází obrovskou transformací, byť to možná teď v kontextu uprchlické krize není tak patrné. Pro mne je digitální nomádství především prožitkem evropanství, příslušností k určité kultuře a fyzickému prostoru. Zní to možná okrajově, ale pro mne je to zásadní. Určitě je fajn pracovat na nějakém pěkném místě u moře, na zdravém vzdoušku, když je u nás Beskydech -20°C, ale nejdůležitější je pro mne ten kulturní zážitek, který každá taková cesta přináší.

Robert Vlach je podnikatel a podnikatelský poradce. Navíc se od roku 2005 jako vůbec první publicista, konzultant a lektor v Česku věnuje systematické podpoře a popularizaci podnikání na volné noze prostřednictvím internetového portálu www.navolnenoze.cz. Vydává nejčtenější blog o podnikání v Česku (přes 270.000 online čtenářů ročně), je držitelem prestižního ocenění Živnostník roku Moravskoslezského kraje a zakladatelem 1. evropského think-tanku pro nezávislé profesionály, který se schází pravidelně v Praze, Brně a Ostravě. Mimo jiné rád čte, cestuje a je průkopníkem digitálního nomádství v ČR.