Jak se stát hostem pořadu Sama doma?

Kozáková CroppedŘíká se, že účast v pořadu Sama doma vám pomůže otevřít dveře k novým obchodním nabídkám. Jak ale získáte pozvání do pořadu? To a mnohem více vám prozradí Iva Kozáková, scénáristka a dramaturgyně pořadu Sama doma.

Vy a Sama Doma … Co pro vás pořad znamená?

IK: Pořad Sama doma slaví v letošním roce 18. narozeniny a je neuvěřitelné, jak rychle těch 18 let uteklo a jakým vývojem pořad prošel. V autorském týmu našeho pořadu jsme čtyři ženy – šéfuje nám vedoucí dramaturgyně pořadu Darja Macáková a pořad připravujeme ve dvojicích ve 14-ti denních turnusech.

Jako autorka pořadu mám na starosti v přípravné fázi sestavení vysílacího plánu a konkretizaci témat, vytipování hostů k daným tématům, jejich pozvání a napsání scénáře.

Podle jakého klíče vybíráte hosty do pořadu? Kde hledáte inspiraci pro výběr 32 hostů týdně?

IK: Hosty do pořadu vybírám jednak podle hlavního lékařského tématu daného týdne, k tomu vybíráme i podtéma, které hlavní rozhovor ještě doplní a obohatí. Pravidelně zařazujeme VIP hosty. Pak máme pravidelné rubriky – domácí ekonomika, proměna divačky, kdy ji během vysílání tým kadeřníka a vizážistky změní image, spotřebitelský test, partnerská poradna, babarady, oblíbené vaření a to vše doplníme zajímavými a praktickými a právě aktuálními informacemi.

Hledání inspirace pro mě znamená, že neustále něco čtu a studuji, ale hlavně, že mám oči stále ve střehu a tykadla stále v pohotovosti.

Jaká témata jsou pro vás v současné době aktuální? Hledáte nějaké konkrétní hosty?

IK: Naším hlavním nosným tématem je zdravotnictví a tam se děje stále něco nového. Na jednu stranu posunuje celkovou úroveň zdravotnické péče technologický vývoj diagnostických a chirurgických metod a postupů. Na druhé straně je velmi zajímavé uvědomění se pacienta, který je najednou více odhodlaný bojovat za svá práva na zdravotní péči.

Stále aktuální jsou genderová témata jak z pohledů žen, tak i mužů. A při hledání konkrétních hostů, např. zajímavých ženských osobností, tak mě vždy zajímá jejich příběh a úspěch, kterého dosáhly a pro který musely něco obětovat.

Z lednových vysílání např. potápěčka Gabriela Grézlová, která bez nádechu vydrží pod vodou přes 8 minut nebo ultrabikerka Markéta Marvanová, která se chystá na extrémní závod na sněžném kole do Laponska, kde během 3 týdnů ujede cca 4 000 km v divočině bez jakéhokoliv zázemí …!

V pořadu Sama Doma vystupují většinou lidé, kteří jsou poprvé před kamerou. Stává se vám často, že jste vybrala “nevhodného” hosta, který se neuměl před kamerou vyjádřit?

IK: Drtivá většina našich hostů nikdy nestála před kamerou, natož v živém vysílání. Už během přípravy před vysíláním s tím počítáme, hostům se věnujeme a snažíme se společně s celým štábem vytvořit přátelskou a uvolněnou atmosféru, během které odbouráme případný stres hostů. A za posledních deset let nepamatuji hosta, který by „nemluvil“.

Sama doma
Zdroj: Sama doma

Pokud by se chtěl někdo zúčastnit pořadu Sama Doma jako host, jak vás mohou zkontaktovat a představit se vám?

IK: Náš pořad má redakční poštu – sama.doma@ceskatelevize.cz, kam nám denně chodí spousta mailů hlavně od diváků s různými tipy.Vše pečlivě pročítáme, zvažujeme, ale také využíváme do našeho živého vysílání. Takže stačí nám napsat!

Co vy a networking? Získáváte hosty na základě doporučení?

IK: Tak to je zvláštní kapitola – přestože skoro všem hostům, kteří projdou naším pořadem, dám vizitku a říkám, a by psali tipy na témata, tipy na hosty, tak jen velice vzácně někdo napíše. Je to tak 1 % a to je opravdu málo. Občas dostanu doporučení od některého z kolegů novinářů nebo mých osobních známých, ale od hostů, kteří prošli pořadem opravdu málokdy… Takže asi něco dělám špatně a a networkingu budu muset zapracovat…!

Díky pořadu se seznámíte s nespočtem zajímavých lidí. Zústáváte s lidmi v kontaktu a spolupracujete s nimi na dalších zakázkách?

IK: Naším pořadem opravdu projde nespočet zajímavých lidí, s některými v kontaktu zůstávám i nadále. A  někteří mají zájem o další spolupráci. Spousta zajímavých hostů se zajímavými nápady, projekty a programy mají problém s prezentací svých myšlenek a organizací. Mají webové stránky, účastní se různých setkání a konferencí, ale chybí jim něco stručného, rychlého, fotogenického a audiovizuálního, čím by se představili. Tak to je o nápadu a to mě baví. Vystihnout myšlenku, vystihnout příběh a přetavit do audiovizuální podoby – to je jedna z mých nejzajímavějších prací…!

IK
Zdroj: Tomáš Kalina

 

Kdo je Iva Kozáková?

Vystudovala Fakultu žurnalistiky UK a prošla praxí v deníku Mladá Fronta, poté pracovala ve Zpravodajské redakci České televize. V roce 1998 stála společně s kolegyněmi u zrodu pořadu Sama doma, v té době už jako autorka, scénáristka a dramaturgyně na volné noze. Kromě tohoto pořadu pro ČT připravovala také týdenní magazín Barvy života. Působí také jako vedoucí nezávislé tvůrčí skupiny, která podle zadání objednatele natáčí nejrůznější videa pro neziskové organizace, ministerstva ČR, státní sektor i komerční firmy.

Kontakt na Ivu Kozákovou: Iva.Kozakova@seznam.cz

TIPY NA NETWORKING

–> Seznamte se s Ivou Kozákovou osobně

Již tento čtvrtek od 18:30 na networkingové akci v Praze. Více informací o akci naleznete zde.

–> Jak získáte více informací o networkingu?

Přečtěte si novou knihu Networking aneb jak získat nové klienty a obchodní partnery. Knihu si můžete koupit zde.