Jak je důležitý networking v online businessu? Rozhovor s Liborem Hořením, králem receptů

srazLibor je 24letý internetový podnikatel, kterého budou znát hlavně milovníci vaření. Je zakladatelem internetové kuchařky Toprecepty.cz a obchodu s potravinami Toppotraviny.cz. Nezůstal však pouze jen u kulinářství, ale koupil také podíl ve startupu Chlapskazasilka.cz a později založil módní projekt s globálními ambicemi Fasheebo.com a několik dalších projektů.

I když Libor komunikuje se svými uživateli hlavně online, uvědomil si sílu fyzického kontaktu a začal organizovat pro své uživatele networkingové akce. Menších akcí mají do roka několik, ty větší a oficiálnější dělají jednou ročně. 

Jak probíhá “networkingová” akce pro uživatele webu? Kdo na ni chodí? 

Na sraz uživatelů Topreceptů nás většinou dorazí přibližně 30. Jde především o nejaktivnější uživatelky, které jsou na Topreceptech už řadu let. Cílem akce je nejen uživatele mezi sebou seznámit, ale také získat tipy a návrhy, co na Topreceptech přidat nebo upravit. Je to pro nás skvělá příležitost, jak si prohloubit vztahy s uživateli a získat neocenitelné informace, jak web zlepšit, aby měl ještě vyšší návštěvnost. 

Můžete uvést statistiky webu?

Toprecepty.cz mají aktuálně přes 2 miliony návštěvníků a přes 9 milionů zobrazených stránek za měsíc. Počet uživatelů každý den stoupá, právě i díky networkingovým akcím, které organizujeme. Díky tzv. word-of-mouth, kdy si uživatelky o webu povídají se svými  kamarádkami, máme již 33 tisíc uživatelů a 38 tisíc receptů. Tři z našich nejaktivnějších uživatelek přidaly více než 3 tisíce receptů.

Jak získáváte nové uživatele webu?

Většinu nových uživatelů zapojuje hlavně naše komunita, tedy aktivní uživatelé. Většinou toho, kdo přidá svůj první recept, přivítají. Těm, kteří inspirují svými recepty určitý počet lidí a jejich recepty získají dobré hodnocení, pošleme malé poděkování (pánvičku, hrnec, pečicí plech) poštou přímo domů. Ostatní účastníci jsou lidé, kteří rádi vaří a chtějí se svými výtvory pochlubit ostatním. 

Jak komunikujete s uživateli? Jak s nimi zůstáváte v kontaktu? 

Potřebujeme-li názor více lidí, píšeme do diskuzí. Zároveň pořádáme soutěže, při kterých odměňujeme uživatele za jejich aktivitu, například ty, kteří zaslali nejvíce fotografií. Těmto výhercům poté zašleme různě elektrospotřebiče, pánvičky, hrnce a jiné vybavení do kuchyně. 

Jak Vám pomáhají akce k získání nových uživatelů?

Srazy uživatelů, které nepořádám pouze já, ale podílejí se na organizaci i uživatelky z měst, kde se  akce koná, nemají za cíl získat nové uživatele. Cílem je naopak lépe poznat ty stávající, být s nimi v kontaktu a umožnit jim lépe se vzájemně poznat. Díky takovým srazům už nejsou pouze uživatelskými jmény. Najednou se znají osobně a stanou se přáteli a povídají si nejen o Topreceptech, ale i o všedních i nevšedních zážitcích ze života. Díky tomu se poté spolu více baví i na Topreceptech, vzájemně si komentují recepty, radí sobě i dalším uživatelům ohledně vaření a celkově je na Topreceptech přátelštější atmosféra. 

Jak si Vy osobně získáváte nové zákazníky, obchodní partnery? Jak s nimi komunikujete? 

Snažím se hledat takové obchodní partnery, kteří už napohled působí přátelsky a férově. Ne ty, kterým jde očividně jen o peníze a vlastní zisk. Většinou je tedy emailem oslovím buď rovnou se žádostí o osobní schůzku, případně nejprve vysvětlím, o co mám zájem, a pokud se má vize líbí i druhé straně, sejdeme se osobně. 

Při komunikaci mi nejvíce vadí, když se jednání vleče. Mám rád, když se věci hýbou a pokud něco dává smysl, tak jdeme do toho. Zkostnatělé korporace mají sice velkou kupní sílu a silné zázemí, ale jakákoli změna trvá neskutečně dlouho.

Jak je vidno, networking má své místo i v online businessu. Pokud chcete svůj projekt vyladit tak, aby korespondoval s nároky uživatelů a získal si více návštěvníků, inspirujte se Liborem Hořením a uspořádejte třeba jen menší networkingovou akci. Umožní vám to nahlédnout, kdo jsou návštěvníci vašich stránek, můžete vzájemně konfrontovat své názory a získat jejich vizi.