Chyby v networkingu. Víte o nich?

Rozdáváte a sbíráte vizitky téměř na každém kroku, avšak ani tak se vám nedaří mít Mistakendostatečnou síť kvalitních kontaktů? V tom případě něco neděláte správně. Networking je totiž u většiny z nás nedostatečně rozvinutá schopnost. Mnozí z nás zapomínají, že okruh lidí, který si postupně vytváříme, nás může podporovat nejen v časech dobrých, ale může pro nás být klíčový zejména v časech zlých. Pokud se při tvorbě nových kontaktů ustavičně dopouštíme chyb, bude pro nás networking stejně neefektivní, jako bychom se povalovali doma na gauči. A jakých chyb se nejčastěji dopouštíme a nevíme o nich?

1.      Mluvíme neustále jen a jen o sobě

Jsme talentovaní, ambiciózní a odhodlaní uspět. Chceme, aby to o nás všichni věděli, a proto při navázání nového kontaktu na své plusy upozorňujeme, mluvíme jen o sobě a nepustíme svého dialogového partnera ke slovu. S tímto přístupem však s námi nikdo dlouho konverzovat nevydrží. Jaké je řešení? Cílem je přestat hovořit pouze o sobě a zaměřit se i na ostatní. Je podstatné začít konverzaci s lidmi, kteří nás opravdu zajímají, a s nadšením poslouchat jejich příběhy. Tito lidé budou vděční za možnost podělit se o své úspěchy. Na oplátku si rádi a pozorně vyslechnou ty naše.

2.      Míváme předsudky typu: „Ten nikoho nezná“

Aniž bychom daného člověka lépe poznali, zavrhneme ho, protože se nám zdá, že nikoho nezná a nemůže nám proto nabídnout nové kontakty. Dost často je opak pravdou. Lidé, kteří na první pohled vypadají jako šedé myšky, mohou mít široký okruh kontaktů a jsou ochotní se o ně podělit. Na věku, oboru podnikání či pozici vůbec nezáleží. Je důležité nezavrhovat potenciální kontakty dříve, nežli je lépe poznáme.

3.      Očekáváme práci, nové klienty či pomoc

Přijdeme-li na akci a každému na potkání sdělíme, že sháníme práci či nové klienty, všichni se od nás ihned odvrátí. Budou si myslet, že je chceme pouze využít. Jejich ochota nám pomoci bude minimální či nulová. Nemůžeme očekávat, že nás někdo doporučí svému okruhu kontaktů, pokud nás vůbec nezná a nemá s námi žádné zkušenosti. Jak se této chybě vyhnout? Základem je projevit vůli pomoci nejprve jim. Pokud například hledáme práci, musíme nejprve ukázat, co v nás je. Následně pak požádáme o jejich doporučení, které je pro nás začínající v oboru stěžejní pro získání dalšího obchodu.

4.      Nevyužíváme magického slova „děkuji“

Mnozí z nás si myslí, že slovo „děkuji“ je pouze klišé, které stejně nikdo nevnímá. Opak je v tomto případe pravdou. Nikdy nezapomeňme poděkovat. Ne nadarmo bývá slovo „děkuji“ společně se slovem „prosím“ označováno jako kouzelné slůvko, které dokáže zázraky. Využijme jej, kdykoliv je to vhodné. Nic nás to přece nestojí. Základem je poděkovat organizátorovi za pozvání na akci nebo novým kontaktům, že nám věnovaly svůj čas. Pouhým poděkováním se jim připomeneme, čímž si nás budou lépe pamatovat, a zanecháme v nich příjemný pocit z našeho setkání.

5.      Nemáme u sebe vizitky

Jít na akci a nemít u sebe vizitky je jako jít hrát tenis a zapomenout si sebou vzít raketu. Odpovědi typu „Zapomněl jsem si vizitky v kanceláři“ nebo zvláště typické pro začínající podnikatele „Ještě jsem si je nestihl vytisknout“ budí dojem nespolehlivosti a neserióznosti. Takový to dojem kredibilitě určitě nepřidá. Jak se tomuto problému vyvarovat? Mějme vždy vizitky na několika místech (v peněžence, náprsní kapse, kabelce nebo i v autě), nikoliv pouze jeden větší balíček v náprsní kapse. Stane-li se nám, že si na akci oblékneme jiný oblek, vizitky nalezneme v peněžence. V případě, že jsme ještě neměli možnost si své vizitky vytisknout, odpovězte raději „Omlouvám se, ale dnes jsem již všechny své vizitky rozdal.“

6.      Zapomínáme na tzv. follow-up

Na akci se seznámíme s novým člověkem a slíbíme mu, že mu zašleme své materiály (životopis, projekt, aj.) následující den. Poslání emailu však několik dní odkládáme s tím, že se nic nestane, pošleme-li slíbené podklady později. Bohužel tímto přístupem si zajistíme možná tak akorát pád do černé díry zapomnění. Na networkingové akci se lidé seznamují s nespočtem nových tváří. Je proto velice těžké si po měsíci vzpomenout, s kým jsme se daný večer bavili. Proto zaslaná prezentace po několika dnech či týdnech danému člověku už jistě nic neřekne. Navíc si adresát naše otálení může také vysvětlit tím, že jsme neměli až tak velký zájem a my tím ztratíme jedinečnou možnost navázat nový kontakt. Jak se tomu příště vyvarovat? Cílem je splnit, co jsme slíbili. Pokud jsme se zavázali, že danou osobu hned následující den zkontaktujeme, je důležité tak učinit. Pokud máme krátkou paměť a těžko si vybavujeme, co jsme komu slíbili, využijme vizitku dané osoby a napišme si na ni, co máme druhý den udělat. Vždyť na networkingovou akci chodíme zejména proto, abychom získali nové kontakty. Tak proč si to pokazit zbytečným odkládáním daného slibu?

A s jakými chybami při networkingu se nejčastěji setkáváte Vy? Napište mi Vaše zkušenosti na email: schanova@schanova.com. Tři z Vás získají vstupenku na networkingovou akci Business & Pleasure Networking, která proběhne 23. ledna 2014 od 18:30 v Praze (konkrétní místo bude upřesněno).