Chce začít podnikat? „Začněte teď hned. Nečekejte na ideální podmínky. Neexistují!“ říká Pavel Matoušek

Pavel Matousek

Pavel Matoušek je internetový podnikatel, zakladatel serveru AAA Poptávka, spoluzakladatel webové seznamky Ukazse.cz, stránek Hyperslevy.cz, Hyperzbozi.cz nebo FDB.cz. Mimo jiné také působí jako mentor ve společnosti Startup Yard a píše blog s názvem Skromný kluk

Působí jako velice příjemný člověk, který se nebojí „tvrdé práce“. Vše má vždy a za každých okolností pod dohledem. Podnikání bere jako jedno velké dobrodružství.

Jaké byly jeho začátky v podnikání? Co doporučuje začínajícím podnikatelům? Nebo komu navrhuje networking? To se dozvíte v následujících řádcích.

Začněte! Je to dobrodružství.

„Důležité je začít. Nemarnit čas. Nepřemýšlet, jestli o to někdo bude mít zájem“, říká ze svých zkušeností Pavel. Když začal s programováním AAA Poptávky, tak si půl roku dělal vše úplně sám. „Co nejvíce hořelo, to jsem dělal jako první“, dodává.  Pokud spadl server, nahazoval server. Pokud volal naštvaný zákazník, řešil věci se zákazníkem. Pokud bylo nutné vyjednat marketingovou kampaň, řešil marketing.

Nečekejte se začátkem projektu na ideální podmínky. Neexistují.

Většina lidí čeká na ideální podmínky, aby mohli rozjet svůj business. „Ideální podmínky neexistují. Nikdy nenastanou. Pokud nezačnete s projektem teď, už se k tomu nikdy nedostanete“, říká s důrazem Pavel. „Musíte počítat s nástrahami, s problémy, které vám přijdou do cesty. A snažit se je řešit za jízdy. Je to o tom dobrodružství. Pokud to oddřete, získáte tím neocenitelné zkušenosti do budoucna, abyste mohli úspěšnou společnost s pevnými základy už jen řídit“, dodává.

Nečekejte nic jiného, než tvrdou práci. Musíte to oddřít.

Pavel podniká již deset let, z toho pět let opravdu „dřel jako mezek“. Vše, co bylo potřeba, si udělal sám od účetnictví, přes grafiku, až po programování. Bylo to pro něho dobrodružství. Měl vždy a o všem přehled. Věří totiž, že čím více člověk dělá tvrdou práci na svém projektu, tím rychleji se projekt rozvíjí, v porovnání s tím, když ho pouze řídí.

Pokud člověk projekt již pouze řídí, často zleniví. Když se mu nechce něco dělat, tak práci deleguje. Většinou to skončí ale tak, že kdyby práci udělal rovnou sám, je hotová za chvilku. Když jí deleguje, trvá to týdny. Než vybere správného kandidáta, než mu vysvětlí, co od něho přesně potřebuje a než je práce hotová, trvá to věky.

Nebojte se dělat chyby.

Když člověk začíná a firma je v rozjezdu, neměl by se bát dělat chyby. Pokud má tři zákazníky s potenciálem získat dalších 10 tisíc, tak ztráta jednoho na začátku neznamená katastrofu. Nicméně je důležité se z chyby rychle poučit a jít dál. Něco jiného je, pokud má společnost 10 tisíc zákazníků a vaší vinou ztratí 5 tisíc. Pak už nastává problém.

Dejte si časový limit. Pokud se projekt nerozjede, řekněte mu sbohem.

Jedna z nejdůležitějších věcí v podnikání je vědět, kdy už to nemá smysl dál pokračovat. „Vždy jsem si dával časový horizont na rozjezd nového projektu. Pokud nebyl úspěšný do půl roku nebo roka, nepokračoval jsem v něm. Ukončení takového projektu jsem však nikdy necítil jako prohru“, říká Pavel.

Táhněte na branku. Neschůzujte příliš.

Cílem start-up dobrodružství je táhnout na branku. „Dneska je start-up spíše life style“, říká Pavel. „Všichni schůzují, přemýšlejí, hledají investory, místo toho, aby dali ruku k dílu a začali“, dodává. Pavel si od začátku dělal všechno sám. Pokud tomu nerozuměl, naučil se to. Když porovnává své začátky s podnikáním s dnešními mladými podnikateli, vidí, že oni shánějí primárně investici na to, aby jejich nápad postavil někdo jiný na nohy. Mají zájem projekt pouze řídit, nikoliv budovat. Ale ten nápad nebude nikdy takový, jaký by byl, kdyby si ho oni sami postavili od píky.

Nečekejte na smilování.

Narazíte-li na začátku svého podnikání na nějaký problém, dělejte všechno proto, abyste ho vyřešili. Nezacyklete se. Pokud nemůžete např. sehnat investora, snažte se na projektu pracovat dál, snažte se využít jakékoliv další možnosti, která vás může posunout o krok dál.

Mějte věci vždy pod kontrolou.

To, co Pavla hnalo dopředu, byla nutnost mít věci vždy pod kontrolou. „Není nic horšího, než když váš business stojí jen a jen na schopnostech někoho jiného“, zmiňuje. Pokud váš business stojí např. na jednom programátorovi a ten najednou nemá čas řešit vaše problémy, můžete se s businessem rozloučit. Takovýto přístup vám hvězdný rozjezd určitě nezaručí. „Mějte věci vždy pod kontrolou. Pokud je neumíte, naučte se je, ať jim aspoň rozumíte. Nastane-li situace, kdy vám něco selže, můžete si to opravit sám. Váš business to nezničí“, dodává.

Dělejte si věci sami. Získáte tím neocenitelné zkušenosti.

Výhoda neúspěchu takovýchto projektů byla, že si Pavel dělal všechno sám. Ani investory nepotřeboval. Pokud se tedy projekt do roka nerozjel, stálo ho to „pouze“ jeho úspory a strávený čas. Nicméně, ten čas byl mnohokrát zaplacený nabytými zkušenostmi.

Obklopte se pozitivními lidmi.

Věříte ve svůj nápad? Pak si jděte tvrdě za ním. Nepřikládejte příliš velkou pozornost lidem, kteří vás od vašeho nápadu odrazují. Je to příliš demotivující. Vysvětlovat jim váš záměr a přesvědčovat je o úspěchu projektu stále dokola je zbytečné, ztrácíte tím akorát energii. „Jsou to kazisvěti. Je potřeba se bavit s lidmi, kteří ve vás věří, kteří vás podporují“, radí Pavel. Pokud se ale projekt nerozjede, je důležité vědět, kdy s tím také skončit.

Mějte něco v ruce, než začnete šířit informace o projektu.

Chystáte-li se na networking, kde chcete najít potenciální obchodní partnery, klienty nebo zaměstnance, mějte již „něco v ruce“. „Lépe se s lidmi komunikuje o vaší myšlence, pokud máte již něco vytvořené“, říká Pavel. Pouze myšlenku nebo obchodní nápad má totiž milion lidí, ale málokdo to dokáže rozvést. Máte-li již něco konkrétního, lidé si to mnohem raději vyslechnou a pomůžou vám.

Chcete zaměstnat kamarády nebo rodinu? Pečlivě to zvažte.

Je něco jiného, pokud řídíte např. státní firmu nebo vaši vlastní. Kamarádi však nerozlišují, jestli vám ta firma patří nebo ne. Vždy si řekne o výplatu bonusu. Pokud firma není vaše, nemáte většinou problém mu bonus vyplatit. V případě, že se jedná o vaši firmu, „výplatu bonusu si hodně rozmyslíte. Jde přeci o vaše peníze, o váš zisk, který můžete dál investovat do rozvoje firmy“, zmiňuje Pavel. Kamaráda tím ale nepotěšíte. „Chcete-li i přesto zaměstnávat kamarády nebo rodinu, je důležité najít takové lidi, kteří jsou soudní, nemají problémy s kritikou a neuráží se“, mluví z vlastní zkušenosti Pavel.

Hledáte obchodní partnery, klienty nebo zaměstnance? Navštivte networkingové akce.

Pavel sám klasické networkingové akce nevyhledává. Zajímá se primárně o lidi aktivní v oblasti internetu. Na networkingových akcích, které nejsou většinou oborově zaměřené, lidi, kteří ho zajímají, nepotká. Nicméně, je doporučuje lidem, kteří hledají obchodní partnery, klienty nebo zaměstnance. „Já si dělám své projekty pod pokličkou, nechci je projednávat na veřejných akcích, jako jsou např. networkingové akce“, dodává.

Dejte firmě čas růst.

Většina majitelů začínajících společností očekává, že po prvním měsíci bude firma, jako po třech letech úspěšného fungování. „Nedávají firmě prostor na organický růst“, říká Pavel. „Během růstu se společnost vyvíjí, spousta věcí se změní“, dodává.

Netříštěte své síly.

Pavel se v tuto chvíli stále soustředí na vývoj AAA Poptávky. Ostatní věci, jako je např. práce na projektu Filmová databáze, dělá po večerech. „Netříštím své síly“, říká. Je důležité se soustředit na věci, ve které věříte, které vás někam posouvají. Dokončete nejprve jeden projekt, pak se soustřeďte na další.  Nerozjíždějte několik projektů najednou. Ač si myslíte, že zvládnete všechny, nezvládnete. Ani jeden nebudete dělat naplno. Skončí to tím, že nerozjedete ani jeden.

A jak se staví Pavel k dalším investicím? „Nebráním se jim. Pokud má někdo nějakou zajímavou investici, rád si ji vyslechnu, v případě, že nějak zapadá do mého portfolia“, říká.

Vezměte si příklad z Pavla, nečekejte na ideální podmínky. Začněte s vaším projektem teď hned! Hledáte-li obchodní partnery, klienty nebo zaměstnance, navštivte další networkingovou akci, Business & Pleasure Networking, 27. února od 18:30 do 21:00.

1 komentář: „Chce začít podnikat? „Začněte teď hned. Nečekejte na ideální podmínky. Neexistují!“ říká Pavel Matoušek“

Komentáře nejsou povoleny.